Mapa Česka Jednorázové akce Stálé expozice Pohledy s hrady a zámky Panofotky Diskuzní fórum Naše služby Přidat objekt English version
Hrady, zámky a jiné památky Muzea a galerie Hotely, penziony a jiné ubytování Restaurace English version

 
 
   
 Tato sekce    Náš tip

   Vyhledat
   Nalezeno
   Detaily památky
 
Jakoukoli fotografii z této či libovolné jiné stránky našeho serveru můžete poslat jako elektronickou pohlednici, stačí na ni klep-nout.
 
 

 
  • Poslední prohlídka začíná obvykle délku jedné prohlídky před koncem otevírací doby.
  • Vstupné: plné, snížené (např. děti, studenti, důchodci), ci-zinci plné, cizinci snížené (zpravidla s cizojazyčným výkladem).
     
  • Seznam doporučené literatury získáte po klepnutí na odkaz.

 
 
 
  • Hrad Houska,   okres Česká Lípa




Adresa:  Houska 1, obec Blatce
47162  Pošta Okna
Telefon:  487 876 195
Email:  houska.kastelan@centrum.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  28.4.2006
Poloha tohoto objektu
 

Liberecký kraj, vzdušnou čarou 20 km jihovýchodně od města Česká Lípa.
 
Zobrazit detailní polohu
 
toto je negarantovaný záznam ...


Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 

Poslat jako elektronickou pohlednici
 
Popis

„Za Mšenem vypíná se na vysoké hoře starožitný hrad Houska, znamenitý nejen svou stavbou, nýbrž i krásnou polohou, poněvadž hradiště obkličují na straně jižní lesnaté vysoké hory, kdežto k severu a západu otvírá se rozkošný rozhled na krajinu až za Dubou a k Bezdězi. Hrad Housecký stojí na skalisku podobném čtverci nebo kostce, jehož severní, východní a západní strana úplně stěnám se vyrovnají.“
 
Tolik August Sedláček ve svém díle Hrady, zámky a tvrze české. První známá písemná zmínka o Housce pochází z konce 13. století, druhá z roku 1316, kdy už je hrad majetkem Hynka z Dubé, příslušníka rodu Ronovců. Tato šlechta, původem ze Žitavy, byla vůdčí silou kolonizace severních Čech, jejíž symbol si dokonce zanesla do erbu - dvě zkřížené osekané větve, staročesky ostrve. Páni z Dubé měli ve velké oblibě jméno Hynek, až se dnes někomu může zdát, že zamýšleli žertem zamotat hlavu historikům. Již Jindřichovi, otci zmíněného Hynka (zvaného též Hynáček) se říkalo Hynek, Hynáčkův mladší bratr byl také Hynek (celým jménem Hynek Berka z Dubé), a ten měl dva syny: starší se jmenoval Hynek a mladší? Zkuste hádat…
To ale jenom na okraj, podstatné je, že hrad ve své původní raně gotické podobě vydržel až do konce 16. století, kdy ho tehdejší majitelé Hrzánové z Harasova přestavěli v duchu renesančního slohu. Největší proměnou prošel interiér, především gotické sály a kaple, jež byly kvůli snazšímu vytápění rozděleny vloženými stropy na dvě podlaží.
 
V dalších třech stoletích se v Housce neudálo nic převratného, ale několik událostí si pozornost bezesporu zaslouží. Od roku 1622 Housku i s přilehlým panstvím vlastnil dvanáct let Albrecht z Valdštejna, jenž si velice liboval honitbu v přilehlých lesích.
 
Po skončení třicetileté války se Houska ocitla v mnohem větším ohrožení, když byla zařazena na seznam objektů, které měly být zbořeny, aby v případě eventuálního vojenského konfliktu nemohly posloužit nepříteli jako opěrný bod. Tehdejším majitelům se po delších jednáních nakonec podařilo hradní budovu zachránit, v roce 1658 bylo strženo pouze vnější opevnění a velká gotická věž. Na samém začátku 18. století přešla Houska do majetku Kouniců, přestala být panským sídlem a pomalu chátrala. Až v roce 1823 ji nechal opravit hrabě Vincenc z Kounic, ovšem musel na to vydat prostředky odpovídající čtyřletému zisku celého panství. Na Housce, které rekonstrukce vtiskla vzhled pseudorenesančního zámku, se pak několikrát objevily dvě známé osobnosti. Pobýval tu Kounicův přítel, astronom Martin Alois David, jenž byl rektorem pražské univerzity a ředitelem pražské hvězdárny, a na svých pěších cestách k Bezdězu se zde zastavoval Karel Hynek Mácha.
 
Zajímavé i pohnuté byly osudy Housky v minulém století poté, co ji v roce 1924 koupil Josef Šimonek, senátor a prezident Škodových závodů v Plzni. Po celkových opravách byl až do r. 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny. Poté, d ...
 
Zobrazit celý text tohoto popisu

 
Expozice

  • Hradní kaple - Prohlídka začíná hned v té nejpozoruhodnější místnosti hradu, v hradní kapli, jež v severním křídle zabírá na výšku přízemí i 1. patro. Její úzký a vysoký interiér s pětiboce uzavřeným presbytářem ihned zaujme zvláštním osvětlením, které sem vnáší lehký neklid - jsou tu čtyři vysoká okna asymetricky umístěná v úrovni patra a ještě dvě malá v úrovni podlahy. S nimi výškově korespondují gotické sedile, dvě dvojice výklenků ve tvaru slepých arkád ve stěnách kněžiště, a ty zaujmou zvláště toho, kdo již navštívil kapli na Bezdězu - i laikovi musí být jasné, že podobnost obou svatyní nemůže být čistě náhodná.
     
    Největší atrakcí kaple jsou samozřejmě nástěnné malby s biblickými výjevy, jejichž vznik kladou kunsthistorici do období okolo roku 1330. Pokrývají stěny až do výše horních oken a některé jsou už dost vybledlé, ale i z fragmentů vyzařuje obdivuhodná jistota neznámého umělce při vedení kresebné linie. Kaple byla pravděpodobně zasvěcena archandělu Michaelovi, který je tady vypodobněn dokonce dvakrát - na severní stěně s váhami a mečem u posledního soudu a vedle vstupních dveří při zápasu s drakem. Odborníci se zatím nemohou shodnout na tom, co má vyjadřovat dnes již málo zřetelné vyobrazení lučištnice se zvířecím tělem na zábradlí točitého schodiště, jež stoupá ze zadní části lodě na malou emporu. Ženská postava, napínající tětivu levou rukou, proto svádí k nejrůznějším domněnkám kdekoho, zvlášť když také k tomuto místu se váže pověst o puklině v zemi, fungující jako brána do pekel...
  • První patro - Z kaple pokračuje trasa prohlídky do prvního patra, kde byly původně obytné a reprezentační místnosti hradu. Jednou z nich je lovecký sál , na jehož zdech jsou vystaveny oceněné daňčí trofeje a kterým prostupuje mohutný pískovcový pilíř blok - ten samý, co je vidět i v průčelí budovy. Zvláštní pozornost zasluhuje tzv. Zelená komnata, jejíž stěny jsou pokryty malbami z konce 16. století. Jedna z nich je obzvlášť cenná, neboť ukazuje, jak vypadal hrad před zbouráním velké věže.

 
Zajímavost

Na Housce se během staletí několikrát objevily i známé osobnosti. Pobýval tu např. Kounicův přítel, astronom Martin Alois David, jenž byl rektorem pražské univerzity a ředitelem pražské hvězdárny. Na svých pěších cestách k Bezdězu se zde zastavoval Karel Hynek Mácha. Zatímco jeho kresby Housky jsou dnes cenným dokumentem, samotný fakt, že Housku navštívil, se stal doslova darem z nebes pro všechny – řekněme třeba záhad lačné mozky. Stačí se přesvědčit na internetu: Mácha, nocující na Housce, se dostal ke stroji času, který kdysi v Delfách ukradli Keltové a ukryli jej do podzemí hradu. Nevědomky stroj spustil a přenesl se do Prahy v roce 2006. Snad v roce 1928 Housku navštívil i prezident Masaryk. Když se za známým senátorem zastavil v Lobči, kde byl pozván na oběd. Údajně šla společnost z Lobče na Housku pěšky.
 
Kulturní akce


Nezobrazovat loňské akce ...

  • 05.07.2003 - 06.07.2003  Oživená historie - gotika   - hrad ožije vystoupeními šermířů, tanečnic a řemeslníků, na nádvoří je středověký jarmark.
  • 19.07.2003 - 20.07.2003  Středověká hudba   - skupina Řemdiši, jarmark, středověká řemesla.
  • 02.08.2003  Noc s hvězdami V.   - již tradiční vystoupení několika pražských muzikálů.
  • 23.08.2003 - 24.08.2003  Oživená historie - renesance  
 
Otevírací doba

duben: sobota, neděle, svátky 1000 - 1700
květen: středa - neděle 1000 - 1700
červen - srpen: denně kromě pondělí 1000 - 1700
září: středa - neděle 1000 - 1700
říjen: sobota, neděle, svátky 1000 - 1700
Poslední prohlídka začíná v 1615.
Jindy pouze po předchozí dohodě.
 
Vstupné

50,- plné * 30,- snížené * 140,- rodinné
 
Prohlídkové okruhy

S průvodcem, 40 min., nejvíce 60 návštěvníků.
 
Doplňkové služby

Rezervace prohlídek, prodej suvenýrů, občerstvení, pronájem prostor, možnost svatebních obřadů v kapli, pořádání kulturních akcí, plesů apod.
 
Foto, kamera

zdarma * zdarma
 
Bez bariér

ano na nádvoří a do atria
 
Parkování

500 m (placené) * 500 m (placené)
tělesně postižení po dohodě 100 m
 
Provozovatel

Ing. Jaromír Šimonek (spolumajitel)
 
Vlakbus

Stanice vlak: Okna [CL] (10 km)
Vyhledat vlakové spojení

 
 

  


  • Pension Daniela
Malebné prostředí Máchova jezera. U penzionu zajištěno vlastní parkování. Do centra cca 150 metrů a k Máchvou jezeru 850 metrů.
 
Telefon:605 255 887 
Podrobnější údaje >>>

Podrobnější
údaje >>>
Adresa:S. K. Neumanna 688, Doksy, Máchovo jezero
Email: rektorm@seznam.cz
Jazyky:Cz, De, Ru
Rezervace:telefon, fax, email
Ceny:600
Kapacita:20+4

 
Vyhledat další možnosti ubytování ...
 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
   Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
 
   Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
   Všechna práva vyhrazena © 2000-2015